Semiwegetarianizm

Semiwegetarianizm, najłagodniejsza z form wegetarianizmu, w której spożycie mięsa zostaje jedynie ograniczone, a nie kompletnie zlikwidowane. Dla wielu nie jest to odmiana wegetarianizmu, gdyż nie można połowicznie akceptować reguł żywieniowych. Czasami jest to etap przejściowy dla osób, które chcą przejść na wegetarianizm. Semiwegetarianin może jeść drób, ryby oraz owoce morza. Semiwegetarianizm nie neguje również jedzenia jaj, miodu, mleka i jego przetworów. Niedopuszczalne jest jednak spożywanie wieprzowiny i wołowiny.

Owowegetarianizm

Innym rodzajem wegetarianizmu jest owowegetarianizm. „Ovum” z języka łacińskiego oznacza jajko. W tym przypadku jakikolwiek rodzaj mięsa, zarówno białe, jak i czerwone jest zakazane. Owowegetarianie nie mogą jeść również ryb i przetworów mlecznych. Dopuszczalne jest jednak spożywanie jajek, które są jedynymi produktami pochodzenia zwierzęcego w codziennej diecie. Owowegetarianizm może być etapem przejściowym dla osób, którzy decydują się na frutarianizm.

Frutarianizm

Jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu, wymagająca sporej wiedzy na temat żywienia. Organizmowi trzeba dostarczyć określonych składników odżywczych, by mógł właściwe funkcjonować. Frutarianizm dopuszcza wyłącznie jedzenie owoców i warzyw, których zerwanie nie niszczy całej rośliny. Tak więc z jadłospisu wykluczone są również m.in. marchew oraz sałata. Tylko odpowiednie proporcje naturalnych produktów zapewnią odpowiednią i zdrową dietę.

 

Laktowegetarianizm

Mleko oraz jego przetwory można jeść będąc na diecie laktowegetarianistycznej. Ta odmiana wegetarianizmu wyklucza z codziennego jadłospisu mięso, również drób i ryby oraz jaja. Laktowegetarianie mogą spożywać do woli wszelkie produktów pochodzenia roślinnego oraz artykuły na bazie mleka. Laktowegetarianizm jest dietą niezwykle popularną wśród wschodnich kultur. Współgra niektórymi religiami, jak hinduizm czy buddyzm.

Laktoowowegetarianizm

Laktoowowegetarianizm, czasem nazywany również owolaktarianizm, to rodzaj wegetarianizmu który pozwala na spożywanie zarówno mleka, jak i jaj. Określana jest jako subtelna odmiana, ponieważ dopuszcza w diecie jedzenie przetworów pochodzenia zwierzęcego. Laktoowowegetarianie mogą również jeść miód. Natomiast zakazane jest spożywanie mięsa białego i czerwonego, ryb, owoców morza, serów oraz żelatyny, która często bywa składników serków i galaretek.